Börja spela hos oss?
SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.

Mean Machines Kvalitetsgrupp
2025-06-08 16:41
Från vänster; Johanna Pilbäck, Martin Wallin, Martin Kwarnmark, Gustaf Taube

Kvalitetsgruppen har i huvudsak två uppgifter. Den ena är att bistå styrelsen i stöd avseende policyfrågor eller framtagande av förslag till nya policys. Den andra är att ta mot anmälningar om saker som spelare, ledare eller målsman anser är fel eller oroande dvs vi har en sk visselblåsarfunktion.

 

Kvalitetsgruppen är en stöttande och rådgivande grupp. Vi tillsätter inte och avsätter inte ledare. Vi utesluter inte spelare. Vi beslutar inte om stadgar eller policys. Vi ger styrelsen råd. Vårt uppdrag är att bevaka spelares, ledares och föreningens rättigheter och skyldigheter. 

 

Vi består av 4 personer som har lång erfarenhet av engagemang inom SMM, amerikansk fotboll och övrig idrott. Vi är inte aktiva som ledare eller tränare i föreningen och vi sitter inte i styrelsen. Detta då det är viktigt att frågor som vi hanterar, inte hamnar i en jävsituation i så stor utsträckning det är möjligt.

 

Visselblåsarfunktionen

När ett ärende kommer in till oss i kvalitetsgruppen, så är gången som följer:

  1. Kvalitetsgruppen kallar till möte snarast möjligt efter inkommen anmälan och lägger en plan för hur ärendet skall hanteras.
  2. Vi informerar styrelsen om att ett ärende har inkommit. Vi informerar i detta läge inte styrelsen om detaljer på något sätt av hänsyn till de/den inblandade. 
  3. Vi tar möte med berörda personer, alltid två och två. Berörd(a) person(er) har såklart också möjlighet att närvara med en person å sin sida. 
  4. Vi tar ev kontakter med RF, Bris, Försäkringsbolag, Polis osv om så krävs.
  5. Vi har möte och kommer med en rekommendation till styrelsen på hur styrelsen skall agera. Vår rekommendation baseras på våra stadgar, RFs regelverk och Barnkonventionen. 
Kvalitetsgruppen har kännedom om försäkringsvillkor som kan vara aktuella för våra medlemmar.

 

Hur visselblåser du?

Du kan alltid kontakta Stockholm Mean Machines kvalitetsgrupp om du vill rapportera in eller anmäla något du anser är fel eller oroande i föreningen. Maila direkt till kvalitetsansvarig@meanmachines.se . Naturligtvis kan du vara anonym. 

 

 

Vi som arbetar i Kvalitetsgruppen

 

Johanna Pilbäck

Fd ledamot och ordförande i SMM, fd ledamot och ordförande i KTH Osquars, sedermera DIF AFF, fd ledamot i STAFF, fd ordförande i valberedningen SWE3, fd ordförande valberedningen STAFF och fd ledamot och ordförande valberedningen i SMM. Egenföretagare i anläggningsbranschen.

 

Martin Wallin

fd spelare, ledare och sportchef i SMM. Fd landslagsspelare och förbundskapten. 

 

Martin Kwarnmark

Medlem i SMM sedan 2004. Aktiv spelare i SMM och herrlandslaget, 2004 till 2014. Tidigare tränare inom Hockey - pojklag till ungdom och Amerikansk fotboll - U9 till herrlandslag. Aktiv tränare inom IF Brommapojkarna P15. Tidigare styrelseledamot i SMM. I yrkeslivet ingenjör och chef inom privat sektor.

 

Gustaf Taube

Medlem i SMM sedan 1997. Fd spelare, ungdomstränare, styrelseledamot och ordförande. Ledamot i SWE3:s disciplinnämnd. Jurist och chef inom offentlig sektor.


Nyhetsarkiv
Kallelse till årsmöte2025-03-05 11:36
Member in November2024-11-10 17:30
Kallelse till årsmöte 2023-04-12 09:18
SMM + PMA = SANT!2021-11-04 22:29
 
Huvudsponsorer
Samarbetspartners guld
Samarbetspartners silver
Samarbetspartners brons
Samarbetspartners