Vi fortsätter presentera U19-lagets tränarstab inför säsongen 2019. Nästa coach att presenteras är lagets OL-tränare Adam Fondak.
-
-
Skapad: 30 APR 2019 22:49
Adam har spelat amerikansk fotboll sen 2009 och i Mean Machines sedan 2011. Han gör i år sitt andra år i herrlaget i Superserien och har även spelat i både ungdoms- och juniorlandslaget. I Mean Machines U19-lag är han i år positionstränare för den offensiva linjen.
– Min förväntning för vår offensiva linje är att vi ska spela ett fysiskt spel som leder anfallet.
Vad vill du ska karaktärisera ett Mean Machines lag och en Mean Machines-spelare?
– Vi ska spela hårt men rättvist, vi ska vara tuffa och aldrig vika ner oss. Vi skall både som ett lag och som individer uppträda på bästa sätt och alltid visa respekt för varandra, domare och motståndare.
Är det någon spelare i Mean Machines U19 vi ska hålla ett särskilt öga på under kommande säsong?
– Albin Svensson! En väldigt smart och ambitiös spelare med bra teknik. Albin har även rätt attityd för att spela på offensiva linjen. Det ska bli otroligt kul att se honom på planen i år!
Mean Machines U19 vann SM-guld 2018 men nådde inte samma resultat under 2019. Vad krävs för att vi ska vara tillbaka på toppen igen?
– Först så måste vi coacher steppa upp och se till att ge spelarna förutsättningar för att lyckas. Sen tror jag att det handlar om gruppen, hur bra är sammanhållningen, vilka leder laget, litar vi på varandra? När allt det är på plats klarar man av att vinna de tuffa matcherna?
Vilket är ditt eget bästa amerikanska fotbolls-minne?
– SM-guldet med U19 2017!
Vem är den bästa svenska amerikanska fotboll-spelaren genom tiderna?
– Stefan Björkman.