I en serie artiklar presenterar vi tränarstaben för säsongen 2021 för Stockholm Mean Machines lag i Superserien Herr. Nästa coach är running back-coach Kim Taalbi.
-
-
Uppdaterad: 03 DEC 2020 08:49
Han är ny i coachstaben till säsongen 2021 efter att ha kommit in och gjort succé under delar av säsongen 2020. Men han är långt ifrån ny i den svenska amerikanska fotbollen eller i Stockholm Mean Machines.
RB-coach Kim Taalbi hade en stor del i Sveriges EM-guld i Malmö 2005 och han är stor grabb med fler än 20 matcher i den svenska landslagströjan.
Kim Taalbi inledde karriären i Södertälje Truckers 1996 och via Uppsala 86ers och Solna Chiefs kom han till Stockholm Mean Machines. I Mean Machines vann han mellan åren 2005 och 2011 fyra SM-guld, EM-guld 2005 och spelade i World Games i Tyskland (2005), EFL-semifinaler i Österrike (2006) och Tyskland (2010) och VM-semifinal i Japan (2007)
- Kim är skolad av en annan gigant, Magnus Eriksson, och lär nu ut detta till kommande generationer. Kim är en strukturerad och tydlig pedagog med sinne för detaljer. De running backs som får jobba med honom får träna hårt och utvecklas mycket, säger Fredrik Pilbäck, huvudtränare för Stockholm Mean Machines.
Presenterade tränare
HC Fredrik Pilbäck
LB Henrik Ridder
ST Oscar Bride